Prowadząc klinikę rehabilitacji, coraz częściej spotykamy się ze zjawiskiem choroby okluzyjnej. Jest to sytuacja, w której zęby szczęki i żuchwy stykają się ze sobą w nieprawidłowy sposób i fizjoterapia stomatologiczna jest właśnie tą dziedziną leczenia i diagnostyki u osób z dysfunkcją w obrębie głowy i żuchwy, która ma na celu zapobieganie rozwojowi wszelkich jego nieprawidłowości.
Fizjoterapeuta stomatologiczny zajmujący się typową rehabilitacją stawów skroniowo-żuchwowych, jest w stanie już na pierwszej wizycie ocenić problem i predyspozycje swojego pacjenta.
Zaburzenia okluzji zębów mogą spowodować duże zaburzenia w postawie naszego ciała. I tak, nie jest to mit ani żadne kłamstwo, gdyż takie zjawisko może stać się inicjatorem w zaburzeniu równowagi czy też koordynacji ruchowej, ponieważ nasza czaszka jest najcięższym elementem naszego ciała i waży średnio do 4kg. Ciężar, któremu towarzyszą nieprawidłowości, w większości przypadków wykazuje nieprawidłowości też w innej obrębie naszego organizmu.
Chcąc nieco przybliżyć ten temat dla osób, które z tym zagadnieniem spotykają się pierwszy raz, to właśnie żuchwa z czaszką połączona jest za pomocą ogromnej ilości więzadeł i mięśni. Praca tych dwóch elementów musi być odpowiednio zgrana, ponieważ to one odpowiadają za prawidłową pozycję naszej głowy, a co za tym idzie odpowiedniej, zdrowej i prostej postawy ciała. Mięśnie, które otwierają i zamykają nasze usta, pokładają ogromne siły w trakcie naszego żucia i zaciskania zębów podczas wykonywania czynności dnia codziennego.
Dlatego też, śmiało można stwierdzić, że wszystkie zaburzenia w relacji szczęki i zębów będą zaburzać stabilizację czaszki, przez co istniejące zaburzenia będą się tylko utrwalać. Kiedy mięśnie naszej twarzy będą zbyt napięte, mogą powodować, że będzie ona sama ustawiać się w przodopochyleniu, przez co naruszymy prawidłową postawę mięśni szyi, która za jakiś czas również wywoła dolegliwości bólowe. Na codzień, praktycznie nie zastanawiamy się, jakie to będzie miało dla nas konsekwencje, abo czy w ogóle takie mogą się pojawić, z tak błahej sprawy jak ustawienie głowy. Jednak konsekwencje tego zauważymy w postaci wad postawy m.in. takich jak lordoza odcinka lędźwiowego i szyjnego lub kifoza, które będą koniecznością do wdrożenia dodatkowych zabiegów terapii manualnej i ćwiczeń w gabinecie fizjoterapeuty czy osteopaty. Dlatego bardzo ważne jest, aby takich spraw jak nasze zdrowie i jego kondycja nie odkładać na później i nie ignorować sygnałów, jakie wysyła nam nasz organizm. Ciekawostką jest fakt, iż w jednym z badań okazało się, że u zdrowych szczurów, u których sztucznie wytworzono nieprawidłowy zgryz, w krótkim czasie pojawiła się skolioza. Podobnie wygląda to w przypadku ludzi i wielu badaczy przyznaje, że istnieją wiarygodne dowody naukowe potwierdzające tezę , że skoliozy częściej występują u osób z wadą zgryzu. Dotyczy to również skoliozy idiopatycznej, która jest skrzywieniem kręgosłupa o nieznanym pochodzeniu, deformacją często stwierdzaną wśród młodzieży.
Innymi schorzeniami , które mogą doprowadzić do zaburzeń w wyżej opisanym stawie skroniowo żuchwowym jest fibromialgia czyli przewlekła niezapalna choroba reumatyczna tkanek miękkich, bezdech senny, czy też częste zapalenia ucha.