Aktualności

Jak zapobiegać wadom postawy?

Większość wad postawy pojawia się już we wczesnym dzieciństwie, a także w okresie dorastania. Przyczyną są zazwyczaj czynniki środowiskowe, takie jak siedzący tryb życia, nieprawidłowa pozycja ciała podczas siedzenia, niska aktywność fizyczna, choć niektóre wady postawy u dzieci mogą być także efektem wad wrodzonych oraz różnych schorzeń. W przypadku wad postawy nabytych możliwe jest jednak wdrożenie różnych działań profilaktycznych, które mają na celu zapobieganie ich powstawaniu oraz narastaniu.

Czym są wady postawy?

Wady postawy to różnorodne odstępstwa od prawidłowej, fizjologicznej postawy ciała. Wyróżnia się wady wrodzone oraz wady nabyte, które powstawać mogą jako efekt m.in. siedzącego trybu życia, braku aktywności fizycznej, nieprawidłowej pozycji ciała podczas siedzenia, złego dopasowania obuwia, nadwagi, a także przebytych urazów czy schorzeń, takich jak wady wzroku, słuchu czy zaburzenia stanu psychicznego. Więcej na temat przyczyn powstawania wad postawy oraz ich rodzajów dowiesz się z artykułu: Jakie są wady postawy?

Profilaktyka wad postawy – jak zapobiegać wadom postawy?

Profilaktyka wad postawy powinna obejmować kilka istotnych elementów, które pozwolą uniknąć pojawienia się nieprawidłowości lub wykryć je na wczesnym, możliwym do skorygowania etapie.

Aktywność fizyczna

Kluczowym elementem profilaktyki wad postawy jest wdrożenie aktywności fizycznej, która wzmacnia mięśnie kręgosłupa, brzucha i kończyn dolnych. Sport może przybierać różną formę. Zalecane jest pływanie, joga, gimnastyka korekcyjna, piłka nożna. Każda forma ruchu to działanie na rzecz prawidłowej postawy.

Nie należy również doprowadzić do spędzania zbyt dużej ilości czasu w pozycjach statycznych, szczególnie siedząc przed komputerem, telewizorem czy smartfonem. Wpływa to niekorzystnie na kręgosłup oraz aparat mięśniowo-więzadłowy, dlatego istotne jest, aby w tego rodzaju czynnościach wykonywać przerwy. Poświęcić je można np. na ćwiczenia rozciągające lub rozluźniające.

Odpowiednie nawyki

W celu zapobiegania wadom postawy konieczne jest także zadbanie o prawidłowe nawyki. Do pojawienia się nieprawidłowości przyczyniają się bowiem czynniki takie jak niewłaściwa pozycja podczas siedzenia, źle dopasowane obuwie lub zbyt ciasne ubranie, noszenie ciężarów, w tym ciężkiego tornistra, a także niewłaściwa dieta, powodująca np. niedożywienie. Unikanie tego rodzaju sytuacji to pierwszy krok do zapobiegania wadom postawy w przyszłości.

Przyczyny wad postawy u dzieci mogą również stanowić efekt działania rodziców, niekiedy nieświadomego. Wynikać mogą m.in. ze złego noszenia, higieny czy pozycji karmienia dziecka, a także przyspieszania jego rozwoju np. zbyt wczesnego sadzania, pionizacji, prowadzenia dziecka niegotowego do samodzielnego chodzenia za rączkę. Warto zwrócić uwagę na takie elementy, bowiem tego rodzaju złe nawyki mogą skutkować pojawieniem się wad postawy u dzieci.

Regularne badania

Wadom postawy warto zapobiegać od początku życia dziecka. Istotne jest zarówno odpowiednie noszenie i pielęgnacja, jak i regularne kontrole u pediatry. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek oznak nieprawidłowości, warto również skonsultować się ze specjalistą – lekarzem lub fizjoterapeutą, który pomoże w ocenie postawy ciała i wskaże odpowiednie działania, które pomogą w korekcji wady.

Udostępnij: