Aktualności

Czym zajmuję się Osteopata i co leczy?


Osteopata zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem swojego pacjenta poprzez wykorzystanie technik manualnych, które skupiają się na zależnościach pomiędzy systemem nerwowo-mięśniowo-szkieletowym. To co różni pracę osteopaty a fizjoterapeuty, to holistyczne podejście do zaburzeń jakie wykazuje ciało pacjenta.

Osteopata nie skupia się wyłącznie na zobrazowanym miejscu bólowym przez pacjenta, tylko szuka odpowiedzi w innych powiązanych ze sobą partiach ciała. Takim przykładem może być np ból w odcinku szyjnym, spowodowany powstającymi już zaburzeniami w obrębie naszej stopy. Praca osteopaty jest często bardzo delikatna, bazująca na delikatnym dotyku ciała pacjenta, idąca w kierunku uwolnienia mięśni z wszelkich napięć, od tych lekkich spowodowanych złą pozycją czy też tych dużo poważniejszych , znajdujących się wewnątrz organów naszego ciała.

Filozofia osteopatii opiera się na zasadzie, iż organizm ludzki zdolny jest do samoregulacji. Często spotykamy się z sytuacją, kiedy po przebytej wizycie , pacjent zgłasza mocniejsze dolegliwości bólowe, niż przez wizytą. Nie należy się jednak obawiać, gdyż jest to naturalnie występująca ochronna reakcja naszego organizmu. Taka prawidłowa reakcja zapalna może potrwać nawet do 3 dni, w rezultacie spowoduje usunięcie czynnika chorobotwórczego, pozwalając na powrót tkanek do stanu fizjologicznego sprzed reakcji bólowej. Nasz układ nerwowy działa odruchowo, samoistnie regulując nasze reakcje zapalne czy też inne ważne funkcje organizmu np takie jak nagły wzrost czy spadek tętna. Terapia osteopatyczna daje wiele możliwości na pozbycie się bólu, bez ingerencji farmakoterapii czy zabiegów chirurgicznych, wystarczy pobudzić i wspomóc układ odpornościowy pacjenta.

Typowymi dolegliwościami , którymi zajmuje się osteopata są m.in : dolegliwości bólowe kończyn, kręgosłupa, bóle głowy, drętwienia, mrowienia, brak czucia w kończynach górnych i dolnych, chroniczne zmęczenie, SIBO zaburzenia snu, puchnięcia nóg, problemy z wypróżnianiem, refluks, szumy uszne, astma, stany zapalne mięśni, stawów, jelit, stany po urazach (zwichnięciach, skręceniach ,złamaniach), stany po operacjach (kręgosłupa, kolan, w obrębie jamy brzusznej, klatki piersiowej). Jest to oczywiście tylko niewielka część problemów, z którymi można udać się na wizytę do osteopaty. Spektrum problemów jest znacznie większe, dlatego zawsze warto skonsultować się ze specjalistą, odnośnie naszych indywidualnych dolegliwości. Kiedy istnieje potrzeba, terapię osteopatyczną w naszej klinice opieramy również na badaniu ultrasonograficznym (usg) , aby w jak najlepszy sposób pomóc pacjentom, zarówno tym najmniejszym jak i osobom dorosłym.

Udostępnij: