Aktualności

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu?

Złamanie kości to jeden z najczęstszych urazów, które prowadzą do unieruchomienia kończyny w opatrunku gipsowym na pewien czas. Uraz oraz unieruchomienie przyczyniają się do osłabienia mięśni, w związku z czym pojawia się konieczność podjęcia rehabilitacji u wyspecjalizowanego fizjoterapeuty. Fizjoterapia pomaga w przywróceniu odpowiedniego zakresu ruchu, siły mięśniowej oraz sprawności fizycznej. Kiedy jednak zacząć rehabilitację po złamaniu?

Rehabilitacja po złamaniu – dlaczego jest ważna?

Złamanie to częściowe lub całkowite przerwanie ciągłości kości powstające w wyniku przeciążenia, urazu bądź różnych procesów chorobowym. Objawami są silny ból, obrzęk, nienaturalne ułożenie kończyny. Konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia, które ma na celu przywrócenie kości jej pierwotnego kształtu. Polega ono przede wszystkim na unieruchomieniu kończyny, czego konsekwencją jest osłabienie mięśni. Aby zmniejszenie sprawności fizycznej było jak najmniejsze, niezbędna jest rehabilitacja.

Brak rehabilitacji po złamaniu nogi skutkować może rozwojem różnych powikłań, takich jak zrosty, przykurcze, zakrzepy, zatory, ucisk bądź przerwanie nerwu, ograniczenie sprawności kończyny, zmniejszenie zakresu bólu, uciążliwy ból, zmiany troficzne na skórze, zaburzenia równowagi, brak czucia. Z kolei poważniejsze urazy, takie jak np. złamanie kości udowej czy miednicy i brak fizjoterapii może prowadzić do upośledzenia funkcji ruchu, a nawet do niepełnosprawności.

Współpraca z doświadczonym fizjoterapeutą po złamaniu jest zatem niezbędna. Wśród zalet profesjonalnej rehabilitacji można wymienić wzmocnienie mięśni i przywrócenie prawidłowej funkcji kości, a także zapobieganie zastojom krwi i limfy. Należy również zaznaczyć, że niezbędna jest pomoc profesjonalistów, ponieważ brak nadzoru i nieprawidłowo wykonane ćwiczenia mogą skutkować pogorszeniem stanu urazu.

Kiedy zacząć rehabilitację po złamaniu?

Czas rozpoczęcia rehabilitacji po złamaniu ma ogromne znaczenie. O tym, kiedy najlepiej rozpocząć ćwiczenia, powinien zdecydować specjalista. Złamania mogą mieć bowiem różny charakter i wymagać zróżnicowanego leczenia. Jednakże w większości przypadków im szybciej rozpocznie się fizjoterapia, tym lepiej, gdyż krótszy będzie okres rekonwalescencji. Błędnym jest przekonanie, że z rehabilitacją należy długo czekać, a noga musi być nieruchoma. Delikatne ćwiczenia, o niewielkim stopniu trudności można rozpocząć już po 2-3 dniach od momentu ustabilizowania kończyny.

Rehabilitację pod okiem specjalisty – doświadczonego rehabilitanta – można zacząć już po kilku dniach od złamania. Daje to szansę na szybszy powrót do pełnej sprawności fizycznej. Czym skutkuje rozpoczęcie fizjoterapii dopiero po zdjęciu opatrunku? Przede wszystkim okres rekonwalescencji będzie trwał znacznie dłużej i konieczna będzie większa ilość zabiegów, ponieważ mięśnie przez czas unieruchomienia nie wykonywały żadnej pracy, a tym samym uległy znaczącemu osłabieniu. Co więcej, w niektórych sytuacjach zbyt długie zwlekanie z rozpoczęciem fizjoterapii może skutkować nawet brakiem możliwości przywrócenia sprawności sprzed urazu. Niektóre zmiany mogą okazać się nie do odwrócenia, a funkcje ruchowe niemożliwe do przywrócenia.

Fizjoterapeuta to specjalista, który zadba o to, aby ćwiczenia w trakcie zrostu kości były odpowiednio dobrane. Ważne jest, aby intensywność terapii, szczególnie w początkowym okresie, była umiarkowana. Ćwiczenia nakierowane są na zmniejszenie ryzyka zakrzepicy, a także możliwie największą aktywizację mięśni i stawów, w celu jak najmniejszej utraty ich sprawności oraz zakresu ruchu.

Okres rekonwalescencji po złamaniu

Złamanie prowadzi do przerwania ciągłości kości, jednocześnie mogąc powodować uszkodzenie okolicznych tkanek – mięśni, nerwów czy receptorów śródtkankowych, dlatego po urazie niezwykle ważna jest rehabilitacja, która przywraca je do odpowiedniego stanu.

Ile trwa powrót do sprawności po złamaniu? Okres rekonwalescencji jest uzależniony od rodzaju urazu i czasu unieruchomienia kończyny. Znaczenie ma również wiek pacjenta – leczenie w przypadku osób starszych może zająć znacznie więcej czasu. Zazwyczaj postępy zaobserwować można na przestrzeni kilku tygodni. Im wcześniej rozpocznie się fizjoterapia i im lepiej będą dobrane ćwiczenia, tym okres rekonwalescencji będzie krótszy.

W naszej klinice znajdziesz doświadczonych fizjoterapeutów, którzy pomogą w szybkim i skutecznym powrocie do sprawności po złamaniu kości. Dobierzemy odpowiedni zestaw ćwiczeń, dzięki którym szybko zapomnisz o negatywnych skutkach urazów i unieruchomień. Poznaj naszą ofertę – fizjoterapia ortopedyczna.

Udostępnij: