Aktualności

Nocne zgrzytanie i zaciskanie zębów- przyczyny i leczenie

Zgrzytanie i zaciskanie zębów to coraz częściej wymawiane schorzenie wsród naszego społeczeństwa. Przy takich dolegliwościach zauważyć możemy ścieranie się trzonów zębów, większe napięcie w okolicy żuchwy, szyi czy też migreny o ciężkim przebiegu. Za taki dyskomfort może być odpowiedzialny bruksizm.

Bruksizm to naukowe określenie mimowolnego zgrzytania lub zaciskania zębów, które z czasem powoduje niszczenie szkliwa. Liczba osób doświadczających tego dziwnego stanu rośnie, dlatego bruksizm jest obecnie uważany za problem społeczny. Kogo dotyka bruksizm? Niestety dane statystyczne pokazują nam, że problem dosięga dorosłych( w dużej mierze kobiety), ale również dzieci nawet przed 10 rokiem życia. Wynika to z nadmiernego stresu z jakim dzieci już teraz muszą się mierzyć. Wielu pacjentów nie wie o istnieniu choroby, zamiast tego dowiadują się o niej od członków rodziny, którzy są sfrustrowani dziwnymi dźwiękami domowników podczas snu, co powoduje, że dowiadują się o chorobie od bliskich. Istnieje tendencja do bagatelizowania problemu co prowadzi do pogłębienia się dysfunkcji stawu skroniowo- żuchwowego, przez co doprowadza to do szeregu chronicznych dolegliwości, z którymi ciężko funkcjonować w życiu codziennym. Jednak jest na to sposób i z pomocą przychodzi fizjoterapia stomatologiczna! To właśnie terapeuta stomatologiczny posiada wiedzę i umiejętności, aby zdiagnozować problem i wdrożyć odpowiednie leczenie.

Bruksizm charakteryzuje się zmianami w uzębieniu i tkankach podporowych, w tym: odsłonięciem korzenia, starciem zębów, pękaniem szkliwa a także zmniejszeniem szerokości zębów.Ponadto osoby zmagające się z tym schorzeniem mają zwiększoną wrażliwość na gorące lub zimne pokarmy. Dodatkowo dochodzi do zmian w języku i wargach. Nierzadko też pojawiają się owrzodzenia na wewnętrznej stronie warg, a także na języku chorego. W mięśniach narządu żucia występują inne zaburzenia – ból i wzmożone napięcie, które można zminimalizować poprzez pracę z fizjoterapeutą stomatologicznym. Podczas takiej wizyty zastosowane będą techniki rozluźniające aparat mowy , np. : poprzez pracę wewnątrz jamy ustnej z wykorzystaniem delikatnej pracy na mięśniach żwaczy. W przypadku tej dysfunkcji w stawie skroniowo-żuchwowym słyszalne są różne odgłosy, takie jak przeskakiwanie stawu oraz trzaski.

Do objawów bruksizmu m.in. należą :

-zmiana rysów twarzy – ciągłe zaciskanie szczęki i zgrzytanie zębami powoduje ciągłe napięcie mięśni twarzoczaszki, co skutkuje zwiększeniem ich rozmiarów, w efekcie czego twarz staje się typowo kwadratowa,

-przewlekłe, silne bóle głowy, które są spowodowane wzmożonym napięciem mięśni i mimowolnym zaciskaniem szczęk – objawy te mogą przypominać migreny, którym czasem towarzyszy nadwrażliwość na światło,

-ból przy próbie otwarcia lub zamknięcia ust,

-ograniczona ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego.

Udostępnij: