Aktualności

Czym dokładnie zajmuje się fizjoterapeuta?

Większa część osób jest zdania, że do gabinetu fizjoterapeuty należy się udać dopiero po przebytym urazie i w sytuacji kiedy nasze ciało wymaga diagnozy ze strony specjalisty. Prawda jednak jest taka , iż fizjoterapeuta jest w stanie pomóc nam nie tylko podczas ciężkiej kontuzji, ale również kiedy potrzebujemy rozluźnienia naszych zbyt napiętych mięśni, spowodowanych złymi nawykami ruchowymi czy też regularnie uprawianymi sportami.

Fizjoterapeuta jest zawodem medycznym, który posiada wiedzę zdobytą podczas ukończenia szkoły wyższej i licznych specjalistycznych kursów, które sprawiają, że jego praca jest wciąż na najwyższym poziomie , oparta o aktualną wiedzę i nowinki w świecie medycyny. Jako zawód medyczny, fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje różne metody działania takie jak terapia manualna, ruch, prąd, światło, woda, pole magnetyczne czy też zabiegi z wykorzystaniem surowców naturalnych. Wszystkie wymienione metody, bedą inaczej w swoich skutkach oddziaływać na ciało i umysł pacjenta, dlatego też każdy specjalista indywidualnie dostosowuje formę terapii dla każdego kto zgłosi się na wizytę.

Zadaniem fizjoterapeuty jest pomoc osobom, które zmagają się z nagłą reakcją bólową, powodującą natychmiastowe unieruchomienie, zmniejszenie pojawiających się stanów zapalnych tkanek oraz obrzęków na skutek urazu, obejmują także swoją opieką pacjentów zmuszonych do leczenia bólu o podłożu przewlekłym czy też będących pod kontrolą w celu ogólnej poprawy stanu swojego zdrowia. Jak wiadomo ruch jest naszym najlepszym lekarstwem, który powoduje , że nawet po przebyciu poważnej operacji, specjaliści zalecają jak najszybsze uruchomienie swojego pacjenta, aby mięśnie nie uległy przykurczowi czy też nie powstały ciężkie do wyleczenia odleżyny.

W dzisiejszych czasach możemy zauważyć, iż nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome swojego ciała i rekacji jakie mogą towarzyszyć w związku z wykonywaną pracą i wszechobecnym stresem, który ma negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. W związku z tym, duży odsetek osób, młodszych i tych starszych, regularnie odwiedza swojego zaprzyjaźnionego terapeutę, aby uniknąć nieprzyjemnych epizodów zdrowotnych. Fizjoterapeuta doskonale sprawdzi się również jako masażysta i pozwoli nam się zrelaksować .

Do takich zabiegów , które wprawią nas w doskonały nastrój należy m.in masaż gorącymi kamieniami. Jest to forma zabiegu, z użyciem specjalistycznych kamieni, które pod wpływem nadania im ciepła, rozgrzewają nasz cały organizm. Dzięki swoim umiejętnościom i posiadanej wiedzy z zakresu anatomii, prawidłowo określi powiązania bólowe i ich przyczynę, uwalniając nasze mięśnie od nagromadzonych napięć i uczucia sztywności, nie skupiając swojej uwagi jedynie na uczuciu odprężenia swojego pacjenta.

Oprócz typowej pracy manualnej jaka odbywa się w gabinecie, terapeuta uzupełnia prowadzoną terapię o zestawy ćwiczeń wykonywane w specjalnie wyposażonej sali, gdzie po instruktażu pacjent będzie mógł wykonywać je samodzielnie w domu, aby efekty mogły być szybciej zauważone. Fizjoterapeuci na codzień posługują się wieloma metodami rehabilitacyjnymi, wykorzystują różnego rodzaju przyrządy do wspomagania terapii, a także wykonują testy funkcjonalne do postawienia pewnej diagnozy w dysfunkcji chorego.

Udostępnij: