Aktualności

Gazy pochwowe – jak zapobiegać?

Gazy pochwowe to zjawisko fizjologiczne polegające na tym, że podczas stosunku seksualnego lub zaraz po nim bądź podczas ćwiczeń fizycznych z pochwy wydostaje się dziwny dźwięk. Czy jest to normalne? Jak najbardziej! Dowiedz się więcej na temat tego, czym są, skąd się biorą i w jaki sposób zapobiegać gazom pochwowym.

Gazy pochwowe – co to takiego?

Gazy pochwowe to nic innego jak powietrze, które wydostaje się z pochwy podczas seksu lub po nim, a także podczas ćwiczeń fizycznych. Zazwyczaj towarzyszy temu dźwięk przypominający „pierdzenie”, stąd dla wielu kobiet jest to dość zawstydzające. Zupełnie niepotrzebnie, bowiem jest to normalny stan fizjologiczny. W jaki sposób powstają gazy pochwowe?

Skąd się biorą gazy pochwowe?

Pochwa zbudowana jest z mięśni, które mogą być skurczone lub rozluźnione. W trakcie stosunku seksualnego do rozluźnionej pochwy zasysane jest powietrze, które następnie w wyniku jej skurczenia wydostaje się na zewnątrz. Zatem gazy nie są wytwarzane w macicy ani w pochwie, a są po prostu powietrzem, które dostało się do ich wnętrza i zostaje wypuszczone na zewnątrz. Często towarzyszy temu charakterystyczny dźwięk, stąd wiele osób potocznie określa ten stan jako „pierdzenie pochwą”.

Powietrze może dostawać się do wnętrza pochwy przede wszystkim w czasie uprawiania seksu lub pettingu, lecz również w trakcie badania ginekologicznego oraz w trakcie ćwiczeń fizycznych. Z kolei wypuszczone może zostać czasem w najmniej spodziewanym momencie.

Gazy pochwowe – jak zapobiegać?

Czy istnieją skuteczne sposoby, aby uniknąć gazów pochwowych? Przede wszystkim należy podkreślić, że jest to całkowicie normalne zjawisko, którego doświadcza większość kobiet. Najłatwiejszym sposobem jest po prostu ich zaakceptowanie, bowiem jest to po prostu bezwonne powietrze, a powstanie gazów wynika z przyczyn fizjologicznych. Równocześnie należy zaznaczyć, że istnieją metody, które pozwalają na zmniejszenie ich częstotliwości.

Pierwszym krokiem pozwalającym na zapobieganie gazom pochwowym jest zadbanie o wzmocnienie mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Ćwiczenia mięśni Kegla pozwalają ograniczyć gazy pochwowe, a przy tym mają wiele innych zalet. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Jak ćwiczyć mięśnie Kegla w ciąży i po porodzie?

Metodą, która również pozwala na zmniejszenie częstotliwości występowania gazów pochwowych, jest skorzystanie z zabiegu medycyny estetycznej poprzez laserowe skurczenie ścianek pochwy. Umożliwia to znacząco ograniczyć dziwne dźwięki z pochwy w trakcie seksu.

Należy także zaznaczyć, że jeśli gazy pochwowe sprawiają Ci duży dyskomfort, gdyż są zbyt częste, warto skonsultować ten temat z fizjoterapeutą lub fizjoterapeutką uroginekologiczną. Pomogą oni znaleźć przyczynę, która zazwyczaj wynika z tego, jak pracują mięśnie dna miednicy, a także zaproponuje skuteczną terapię.

Na koniec warto podkreślić, że gazy pochwowe powinny być bezwonne. Jeśli posiadają one nieprzyjemny zapach, koniecznie udaj się do lekarza ginekologia – może to bowiem świadczyć o infekcji intymnej!

Udostępnij: